Dwarka víz alatti romja
Dwarka ma India 4 legszentebb városainak egyike...(a másik 3 Badrinath, Puri és Rameshwaram), s melyet ma is Krisna egyik lakóhelyeként tisztelnek a hinduk.
A legenda szerint Krisna alapította a várost...Sri Krisna megölte anyai nagybátyját Kamsa-t, és Ugrasen-t, aki az anyai nagyapja volt, tette meg Mathura királyává. Dühében, Kamsa apósa Jarasandha 17 szer támad rá az országra. Ekkor Krisna és Yadava úgy döntött, hogy az emberek biztonsága érdekében átköltöznek Dwarka-ba.
Dwarka egy tökéletesen megtervezett város volt a Gomati folyó partján. A várost egyébként hívják még Dvaramati, Dvaravati Kushsthali néve is. 6 körzetből állt egykoron a település, közigazgatási és lakossági szektorokra bontva, széles utcákkal, palotákkal, közösségi épületekkel rendkívül jól ellátva. Illetve, egy nagyon jól felszerelt és komoly forgalmat lebonyolító kikötővel is rendelkezett.
Krisna "eltávozása" után, a város vezetője Yadava lett, aki nemsokkal ezután merénylők áldozatául esett.
Arjuna érkezett ekkor a városba, hogy Krisna unokáját és feleségeit Hastinapur-ba vigye. A legenda szerint, amikor Arjuna elhagyta a várost, a tenger elöntötte azt....(isz.e. 3138-ban)
íme egy angolra fordított idézet Arjuna visszaemlékezéséből:
"The sea, which had been beating against the shores, suddenly broke the boundary that was imposed on it by nature. The sea rushed into the city. It coursed through the streets of the beautiful city. The sea covered up everything in the city. I saw the beautiful buildings becoming submerged one by one. In a matter of a few moments it was all over. The sea had now become as placid as a lake. There was no trace of the city. Dwaraka was just a name; just a memory."
Az elveszett város utáni kutatás a 1930'as években kezdődött meg, s melyben egészen 1983ig a helyi régészeti hivatal is részt vett. Az 1983 és 1990 közötti kutatások hozták meg a várva várt sikert, ugyanis fél mérfölddel a partoktól rábukkantak Dwarka elsüllyedt városára, mely a legendának megfelelően valóban 6 szektorból állt...
Ma egyébként a régészeti hivatal jóvoltából, egy vízalatti múzeum várja a látogatókat itt, ahol üvegfalon keresztül tekinthetik meg a romokat...
Megjegyzések
Megjegyzés küldése